paserstwo nieumyślne
adwokat w sprawie karnej,  blog,  instytucje prawa karnego,  kary za przestępstwa,  przestępstwa z kodeksu karnego,  Uncategorized

Czym jest paserstwo nieumyślne?

Paserstwo nieumyślne

Istotny jest artykuł 292. Kodeksu karnego, który mówi o tym, że ten, kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje i pomaga w ukryciu, podlega… No właśnie, jakiej karze podlega wówczas sprawca? Klienci często pytają się: „Pani Mecenas, czy pójdę do więzienia za paserstwo nieumyślne z artykułu 292. Kodeksu karnego?”. Tak, oczywiście może zdarzyć się sytuacja, że pójdziesz do więzienia. Ale zatrzymaj się, złap oddech i posłuchaj.

Rodzaj kary

Jest kilka możliwości. Przede wszystkim grzywna, kara ograniczenia wolności i kara pozbawienia wolności do lat dwóch. Zwrócimy również uwagę na §2. artykułu 292 Kodeksu karnego, który mówi o tym, że w przypadku znacznej wartości rzeczy sprawca podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu. Dlatego wszystko zależy od tego, co jest tą rzeczą – czy są to perfumy za 15 zł sprzedane na parkingu, a może tir pełen perfum.

Rodzaje paserstwa

Przestępstwo paserstwa (w tym również nieumyślnego) można popełnić poprzez: nabycie rzeczy, pomoc w zbyciu rzeczy, przyjęcie rzeczy, pomoc w ukryciu rzeczy. Zacznijmy zatem od typu podstawowego, jakim jest paserstwo nieumyślne z artykułu 292 Kodeksu karnego. Musimy zwrócić uwagę, iż paserstwo nieumyślne różni się od umyślnego. Czym? Przede wszystkim stroną podmiotową – mieliśmy świadomość czy nie? Sprawca tego przestępstwa nie zdaje bowiem sobie sprawy, chociażby mógł i powinien przypuszczać, iż są tak poważne okoliczności w sprawie, że rzecz jest np. kradziona.

W przypadku paserstwa umyślnego sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Musimy również zwrócić uwagę, iż przedmiotem tego występku mogą być nie tylko rzeczy pochodzące z przestępstw przeciwko mieniu, ale także inne przestępstwa, np. łapownictwo, przemyt.

Istotną okolicznością jest to, że paser działa nieumyślnie, a zatem sprawca nieumyślnego paserstwa nie może wiedzieć lub przewidzieć, za pomocą jakiego konkretnego czynu zabronionego rzecz została zdobyta.

Ułóż strategię

Ważne jest ułożenie strategii karnej i planu krok po kroku, co masz robić, jak działać, jak mówić, jak się bronić. Wszystko, co może się zdarzyć, jest istotne, począwszy od przesłuchania na policji i w prokuraturze, skończywszy na wyjaśnieniach w sądzie.

 

Przeczytaj więcej:

Sprawa karna w Sądzie – o co pyta Sąd ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń