adwokat w sprawie karnej,  blog,  instytucje prawa karnego,  Podrobiony podpis,  prawo karne,  przestępstwa z kodeksu karnego,  Uncategorized

Wypełnienie blankietu niezgodnie z wolą osoby podpisującej – art. 270 § 2 k.k.

Wypełnienie blankietu niezgodnie z wolą osoby podpisującej

Czasami ludzie przekazują sobie nawzajem pusty blankiet z podpisem jednej ze stron. Celem takiego działania jest umożliwienie wypełnienia go przez drugą osobę zgodnie z ustaleniami stron. Przykładowo można tak zrobić z wekslem in blanco.

Dlaczego tak się robi? Otóż należy pamiętać, że nie możemy zawsze z góry ustalić treści dokumentu. Okazuje się, że nie jesteśmy w stanie się spotkać, aby złożyć podpis. Wtedy pojawiłby się poważny problem, dlatego też takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne.

Po wypełnieniu takiego dokumentu nabiera on mocy prawnej. Jednakże musisz być ostrożny i zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Podpisując blankiet dajemy go osobie, której ufamy. Niestety, nie zawsze możemy być w 100 procentach pewni, że blankiet zostanie wypełniony tak jak myśleliśmy. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że może on trafić w ręce niepowołanej osoby.

 

 

Odpowiedzialność karna

Jak prawo chroni wystawcę blankietu? Otóż zgodnie z przepisem art. 270 § 2 k.k. wypełnienie blankietu niezgodnie z wolą osoby podpisującej blankiet jest przestępstwem.

Jednakże aby uznać to za przestępstwo, musi dojść do:

– wypełnienia blankietu niezgodnie z wolą osoby go podpisującej (ciężko to udowodnić, gdy nie mamy świadków)

wypełnienia blankietu na szkodę wydawcy – ten punkt jest kluczowy, gdyż wypełnienie blankietu samo w sobie nie jest przestępstwem. Co oznacza na „szkodę wydawcy”? Otóż musi być to niekorzystne dla osoby podpisującej blankiet, ale jednocześnie nie musi wyrządzić rzeczywistej szkody.

Treść artykułu

Kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Przeczytaj więcej:

Adwokat sprawa karna🕙🕙🕙

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń