Spis Treści
Jak uwolnić się od ograniczenia wolności?
Czy jest możliwość zastąpienia ograniczenia wolności? Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy rozważyć, czy masz możliwość zamienić mniejszą karę na pieniądze. Tak, jest taka możliwość. Artykuł 63. §1 KKW stanowi, że w szczególnych uzasadnionych wypadkach sąd może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy. Wówczas sąd przyjmuje, że 20 h pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę. Pamiętajmy, iż w rozstrzygnięciu sądu powinniśmy wiedzieć, w jakim wymiarze została określona kara. Orzeczona kara ograniczenia wolności nie może przekraczać 40 h w stosunku miesięcznym.
Złóż wniosek
Pamiętajmy zatem, że potrącenie może być od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cele społeczne. Należy w tym zakresie złożyć odpowiedni wniosek o zmianę formy wykonywania kary ograniczenia wolności. Taki wniosek najczęściej składany jest przez skazanych, wobec których orzeczono obowiązek wykonywania nieodpłatnej pracy, czyli ograniczenia wolności. To właśnie na wskazanym ciąży obowiązek wykazania, że zachodzi okoliczność wskazująca na to, żeby zamienić karę na pieniądze.
Jak napisać wniosek o zmianę wykonywania kary?
Oczywiście wniosek podlega opłacie. Wniosek należy zatytułować „wniosek o zmianę sposobu wykonywania kary ograniczenia wolności”. Składa się go do sądu, który wydał wyrok w I instancji. We wniosku należy wskazać dane skazanego, sygnaturę oraz najlepiej załączyć umowę o pracę, którą posiadamy. Przede wszystkim dany wniosek trzeba uzasadnić i wskazać, o co wnioskujemy, czyli opisać nasze żądanie.
Pamiętajmy, że uzasadnienie jest istotne, albowiem to właśnie na podstawie uzasadnienia sąd podejmuje decyzje. Wobec tego należy składać niniejszy wniosek i czekać na rozstrzygnięcie w tym zakresie.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z dobrym adwokatem od spraw karnych.
Przeczytaj więcej: