udostępnienie pojazdu osobie nietrzeźwej
blog

Udostępnienie pojazdu osobie nietrzeźwej

Udostępnienie pojazdu osobie nietrzeźwej

Jest impreza, wszyscy piją alkohol. Pijany gość prosi nas o kluczyki do samochodu, ponieważ chce jechać do sklepu po alkohol. Wówczas zastanawiamy się, co zrobić. Sami chcemy się napić, wobec czego udostępniamy swój samochód i twierdzimy, że przecież nic nam nie grozi. W końcu to nie my w razie czego popełnimy przestępstwo, tylko ktoś inny. Czy rzeczywiście za udostępnienie pojazdu osobie nietrzeźwej nic nam nie grozi?

Odpowiedzialność karna za udostępnienie pojazdu

Otóż jest to mylne przekonanie, albowiem są sytuacje, w których i ty możesz ponieść odpowiedzialność. I mówię tu o odpowiedzialności karnej, nie tylko odpowiedzialności emocjonalnej. Jeżeli zdarzyłoby się, że sprawca zabiłby dziecko, wówczas pewnie jako osoba, która udostępniła klucze do swojego pojazdu mechanicznego, miałbyś wyrzuty sumienia. Mówię tutaj o odpowiedzialności karnej i na tym się właśnie teraz skupmy. Co mi grozi za udostępnienie pojazdu? Kto udostępnia pojazd nietrzeźwemu kierowcy, również ponosi odpowiedzialność. 

udostępnienie pojazdu osobie nietrzeźwej

Art. 177 Kodeksu karnego

W tym zakresie wypowiedział się Sąd Najwyższy. Przyjął, że udostępnienie pojazdu, a zatem faktycznie dopuszczenie do ruchu osoby nietrzeźwej, stanowi właśnie naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym zgodnie z artykułem 177 Kodeksu karnego. A zatem mając na uwadze, że nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, to pomiędzy zachowaniem osoby udostępniającej pojazd a spowodowaniem wypadku zachodzi związek przyczynowy i również ponosisz odpowiedzialność.

Już dawno temu Sąd Najwyższy wypowiedział się w tym zakresie. Jasno sprecyzował, iż osoba udostępniająca pojazd osobie nietrzeźwej ponosi odpowiedzialność, albowiem powinna przynajmniej przewidzieć skutki powierzenia nietrzeźwemu kierowcy pojazdu. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy osoba udostępniająca pojazd nie mogła przewidzieć niniejszych okoliczności w sprawie.

Wymiar kary

Niestety musimy pamiętać, iż prowadzenie samochodu przez osobę nietrzeźwą jest ogromnie niebezpieczne, albowiem może zabić drugiego człowieka – tak pasażera, jak i osoby niewinne, które są po prostu na ulicy albo na drodze. Pamiętam sprawy, które prowadziłam i wymiar kary zawsze zależy od danych okoliczności w sprawie. Najmniejszy wymiar kary za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, gdy mój klient był w stanie nietrzeźwym, wyniósł cztery lata. Jednakże są sytuacje, kiedy ten wymiar kary jest znacznie wyższy.

Pamiętajmy, że my jako osoba udostępniająca samochód możemy również ponieść odpowiedzialność nawet z zagrożeniem kary do ośmiu lat pozbawienia wolności.

 

Przeczytaj więcej:

Jazda po alkoholu – Prokurator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń