blog

Jaka kara za podrobienie podpisu?

Jaka kara za podrobienie podpisu?

„Pani Mecenas, podrobiłam podpis. Co zrobić? Jaka będzie kara? Pani Mecenas, nie wiedziałam, że podrobienie podpisu to przestępstwo, miałam zgodę i nie wiedziałam, że zostanę za to ukarana”…

Czy podrobienie podpisu jest karane?

To pytanie, które najczęściej od państwa dostaję. Zgodnie z artykułem 270 kodeksu karnego podrobienie przepisu jest karane. Przede wszystkim nigdy nie podpisuj za kogoś dokumentu! Jako adwokat wiem, że niekiedy ludzie nie są do końca świadomi swojej odpowiedzialności w tym zakresie, a konsekwencje są niestety bardzo bolesne. Kto dopuścił się tego czynu, odpowiada karnie.

 

Jaka kara za podrobienie podpisu?

Zgodnie z przepisem artykułu 207 Kodeksu karnego kara wynosi do pięciu lat. Ustawodawca stwierdził, iż ten, kto w celu użycia za autentyczny podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentyczny używa, podlega karze. Zwróćmy uwagę na to, jaką karę wymierzy ustawodawca. Otóż może być to grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienie wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Musimy również wiedzieć, iż są okoliczności, które mogą złagodzić wymiar kary.

Aby doszło do przestępstwa, musi zaistnieć kilka kluczowych słów. Zwróćmy uwagę na definicję dokumentu. Przede wszystkim zgodnie z artykułem 115 §14 kodeksu karnego musimy ustalić, czy faktycznie to, co podpisaliśmy, jest dokumentem. Zgodnie z tą definicją dokumentem jest każdy przedmiot lub inny zapis lub nośnik informacji, z którym związane jest określone prawo.

Przestępstwo z art. 270 § 1 KK – Kara do 5 lat 

„Kto w celu użycia za autentyczny podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Ważne jest, iż z karalnym sfałszowaniem podpisu będziemy mieli do czynienia, jeśli zostaną łącznie spełnione następujące warunki:

Dokument

Tak. W pierwszej kolejności fałszerstwo musi dotyczyć dokumentu.

Definicja dokumentu jest określona w art. 115 § 14 k.k.

Czym jest dokument?

Dokumentem jest każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne.

A zatem dokumentami są wszelkiego rodzaju umowy, oświadczenia, dokumenty urzędowe, dziennik budowy, itp.

Spokojnie. Nie ma co się martwić – są sposoby, dzięki którym można uniknąć odpowiedzialności karnej za ten czyn.

Wszystko zależy od postępowania dowodowego. Pamiętajmy, iż w sprawach istnieje również możliwość przekonania sądu, że był to wypadek mniejszej wagi.

Co mi to daje? Przede wszystkim umożliwia warunkowe umorzenie postępowania, a nawet jego umorzenie z powodu znikomej społecznej szkodliwości.

Podrobienie

Sfałszowanie podpisu może przyjąć formę podrobienia lub przerobienia.

I to, co najważniejsze – posłużenie się jako autentycznym. 

Miałem zgodę. Czy podpis za zgodą to przestępstwo? Tak.

Czy się przedawnia? Tak.

Jeżeli od daty popełnienia zarzucanego przestępstwa do chwili wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów upłynęło ponad 10 lat, to karalność czynu się przedawniła.

Podpisałem się za kogoś innego – co robić?

Bardzo często klienci umawiają się ze mną na poradę prawną i pytają: „Pani Mecenas, co teraz?”.

To bardzo dobre pytanie. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie jesteś.

Podpisałeś się za kogoś innego i nie byłeś tego świadomy? Nie wszystko jest więc stracone. Nie musisz być karany.

Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z Kancelarią. Rozwiążemy Twój problem!

 

Przeczytaj więcej:

Wypełnienie blankietu niezgodnie z wolą osoby podpisującej – art. 270 § 2 k.k.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń