Spis Treści
Zawiadomienie o przestępstwie
Kto może złożyć zawiadomienie o przestępstwie? Może to zrobić każdy, w tym małoletni. Każde zawiadomienie obliguje policję do podjęcia stosownych działań.
Zgodnie z polską procedurą karną, osoba powyżej 17. roku życia, składająca zawiadomienie o przestępstwie, jest informowana m.in. o odpowiedzialności karnej za powiadomienie Policji o niepopełnionym przestępstwie, za fałszywe oskarżenie oraz za składanie fałszywych zeznań – art. 238 k.k.1, art. 234 k.k., art. 233 § 1 k.k. (więcej informacji znajduje się w rozdziale 9. poradnika – w odniesieniu do osób dorosłych).
Zawiadomienie o przestępstwie
W imieniu małoletniego taki wniosek może złożyć przedstawiciel ustawowy dziecka lub jego prawny opiekun.
Istnieje wiele sposobów poinformowania Policji o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Zawiadomienie o przestępstwie – Pisemnie
Zawiadomienie o przestępstwie powinno zawierać jak najwięcej konkretnych informacji. Jeżeli uważasz, że jesteś w stanie sam wyczerpująco opisać, co się wydarzyło, możesz wysłać pocztą, mailem, faksem.
Takie zawiadomienie możesz napisać samodzielnie bądź skierować się o pomoc do mnie lub innego Adwokata czy też Radcy Prawnego.
Jeśli zdecydowałeś się napisać zawiadomienie o przestępstwie samodzielnie, musisz pamiętać, że powinno ono spełniać wymogi pisma procesowego, wynikające z art. 119 k.p.k.
Idź do jednostki
Możesz też po prostu zgłosić się do jednostki Policji, gdyż najczęściej spotykaną formą zawiadomienia o przestępstwie jest zawiadomienie złożone w formie ustnej, przyjęte i spisane przez policjanta w formie protokołu.
Jeżeli masz wątpliwości, jak powinieneś zachować się i która forma powiadomienia będzie najlepsza – przyjdź do najbliższej jednostki Policji.
Jeżeli – w Twojej ocenie – zagrożone jest życie, zdrowie lub mienie Twoje albo innych osób, nie zwlekaj z poinformowaniem najbliższej jednostki Policji.
Zawiadomienie o przestępstwie ma obowiązek przyjąć od Ciebie każdy funkcjonariusz Policji na każdym posterunku, komisariacie i w każdej komendzie Policji, sporządzając protokół przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie.
Miejsce popełnienia przestępstwa
Zawiadomienie o przestępstwie złożone w jednostce Policji niebędącej właściwą do prowadzenia Twojej sprawy, będzie niezwłocznie przekazane jednostce odpowiedniej ze względu na miejsce zaistnienia zdarzenia i tam będą wykonywane dalsze czynności w sprawie.
Wniosek o ściganie
Złożenie wniosku o ściganie musi mieć formę pisemną. Zostaniesz zapytany o decyzję podczas składania zawiadomienia.
Brak wniosku o ściganie stanowi tzw. ujemną przesłankę procesową – uniemożliwia wszczęcie postępowania karnego. Do momentu podjęcia przez Ciebie decyzji, Policja może tylko zabezpieczyć ślady i dowody w niezbędnym zakresie. Jeżeli złożyłeś zawiadomienie o przestępstwie, lecz nie wyraziłeś zgody na ściganie- nic nie można zrobić.
Przestępstwa prywatnoskargowe
Są to przestępstwa ścigane jedynie w trybie prywatnoskargowym, to znaczy z oskarżenia prywatnego. Twoją skargę Policja przekaże do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca popełnienia przestępstwa i tam będzie ona rozpatrzona.
Do przestępstw ściganych jedynie z oskarżenia prywatnego np. naruszenie czynności narządu ciała. Rozstrój zdrowia trwający poniżej 7 dni i będący skutkiem działania nieumyślnego (art. 157 § 2 i 3 k.k.), zniesławienie (art. 212 k.k.), znieważenie (art. 216 k.k.), naruszenie nietykalności cielesnej (art. 217 k.k.).
Przeczytaj więcej: