blog

Prawo karne Adwokat 271 § 1 kk – Przypadki

Adwokat 271 § 1 kk – Bilans spółki

Adwokat 271 § 1 kk. Bilans spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być uznany za dokument, który może być przedmiotem czynności wykonawczej określonej w art. 271 § 1 KK, albowiem nie jest on dokumentem w żadnej części charakteryzującym się walorem zaufania publicznego.

Adwokat 271 § 1 kk – Zaświadczenie o zatrudnieniu

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, wystawiająca zaświadczenie o zatrudnieniu osobie niebędącej jej pracownikiem, w którym to zaświadczeniu zawarto nieprawdziwe informacje, nie jest „inną osobą uprawnioną do wystawienia dokumentów” w rozumieniu art. 271 § 1 KK.

Adwokat 271 § 1 kk Lekarz 

Poświadczenie przez lekarza medycyny w wystawionej recepcie nieprawdy co do osoby mającej korzystać z leku, który podlega refundacji ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia.  Dotyczy okoliczności mającej znaczenie prawne w rozumieniu art. 271 § 1 KK.

Adwokat 271 § 1 kk Projektant Inżynier 

Każde odstępstwo od projektu powinno być wpisane do dziennika budowy.

Każde odstępstwo od projektu powinno być wpisane do dziennika budowy. Projektant powinien dokonać kwalifikacji odstąpienia od projektu budowlanego.

Adwokat 271 § 1 kk Biegły 

Sąd Najwyższy stwierdził „Biegły rzeczoznawca, zgodnie z przyznanymi mu uprawnieniami, stwierdza lub potwierdza pewne wartości majątkowe, a jego elaboraty szacunkowe (opinie) mają znaczenie prawne w obrocie prawnym i są wykorzystywane w różnych postępowaniach przez strony i urzędy.

odpowiedzialność karna biegłego, za przestępstwo tzw. fałszu intelektualnego dotyczy poświadczenia faktów, które poddają się weryfikacji z punktu widzenia ich prawdziwości lub fałszu, natomiast nie obejmuje samych ocen”. Niewątpliwie zaś do sfery faktów należy posłużenie się przez rzeczoznawcę przy opiniowaniu zgodnymi z aktualnym stanem faktycznym i prawnym przesłankami wyceny nieruchomości.

Adwokat 271 § 1 kk Księgowy 

Dowód księgowy powinien być rzetelny, czyli zgodny z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, którą dokumentuje. W związku z tym takie dokumenty posiadają walor zaufania publicznego.

Adwokat 271 § 1 kk  Zdolność kredytowa

Znamiona art. 271 § 1 i 3 KK wypełnia poświadczenie nieprawdy przez osobę uprawnioną do wystawienia dokumentu odnośnie okoliczności wpływających na ocenę zdolności kredytowej innej osoby, co prowadzi do wprowadzenia w błąd instytucji kredytowej i uzyskanie w ten sposób kredytu.

Postawiono Ci zarzuty i nie wiesz co robić?

Art. 271 kk Adwokat 

Zgodnie z kodeksem karnym

Art. 271. § 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Ważne: Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art. 271 kk Adwokat 

Wystawiłeś fakturę niezgodnie z prawdą?

Sporządziłeś dokument niezgodnie z prawdą?

Art. 271 kk Poświadczenie nieprawdy 

Poświadczenie nieprawdy –  nie ma większego znaczenia jaki to dokument. Najważniejszy jest fakt. 

Każda sytuacja jest inna i należy ją indywidualnie rozstrzygać.  Przestępstwo fałszu intelektualnego (art. 271 § 1 KK) ma charakter umyślny.

Uwaga! Ten artykuł dotyczy tylko funkcjonariusza publicznego.

Nie pozwól, aby prokurator zaliczył cię do tej grupy, gdy nim nie jesteś.

Art. 271 kk Kim jest Funkcjonariusz publiczny 

Funkcjonariuszem publicznym jest np.:

  • Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, poseł, senator, radny, poseł do Parlamentu Europejskiego.
  • Sędzia, ławnik, prokurator, funkcjonariusz finansowego organu postępowania przygotowawczego lub organu nadrzędnego nad finansowym organem postępowania przygotowawczego, notariusz, komornik, kurator sądowy, syndyk, nadzorca sądowy i zarządca, osoba orzekająca w organach dyscyplinarnych działających na podstawie ustawy.
  • Osoba będąca pracownikiem administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe, a także inna osoba w zakresie, w którym uprawniona jest do wydawania decyzji administracyjnych.
  • Osoba będąca pracownikiem organu kontroli państwowej lub organu kontroli samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe. Osoba zajmująca kierownicze stanowisko w innej instytucji państwowej.
  • Funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego albo funkcjonariusz Służby Więziennej,
  • Osoba pełniąca czynną służbę wojskową, z wyjątkiem terytorialnej służby wojskowej pełnionej dyspozycyjnie.
  • Pracownik międzynarodowego trybunału karnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe.

Art. 271 kk Upoważnienie

Osoby nie będące funkcjonariuszami są upoważnione do wystawiania dokumentów w rozumieniu art. 271 KK kiedy takie ich uprawnienie wynika z ustawy lub aktów normatywnych niższego rzędu.

Uwaga! Nie może zatem być uznana za „osobę uprawnioną do wystawienia dokumentu” w rozumieniu art. 271 KK osoba będąca zwykłym uczestnikiem powszechnego obrotu prawnego.

Art. 271 kk  Poświadczenie nieprawdy. Jak należy rozumieć?

Poświadczenie należy rozumieć jako stwierdzenie, poręczenie prawdziwości, wiarygodności, tożsamości czegoś lub kogoś, zaświadczenie. Poświadczenie odnosi się zatem do czegoś co już wystąpiło, istnieje, zostało wypowiedziane, dokonane itp.

Artykuł 271 kk a art. 270 kk to coś zupełnie innego!

Art. 270 KK przewiduje dwie postacie fałszowania dokumentów – podrobienie lub przerobienie dokumentu.

Podrobiony, gdy nie pochodzi od tej osoby, w której imieniu został sporządzony.

Przerobiony, gdy osoba nieuprawniona zmieniła dokument autentyczny.

 

Przeczytaj więcej:

Jaka kara za podrobienie podpisu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń