blog

Art. 278. § 1 kk – Kradzież

Art. 278 kk Kradzież Adwokat 

Art. 278. § 1 kk. Zgodnie z przepisami art.53 kk sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę.

Sąd uwzględnia  stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

Art. 278 kk Kradzież

Sąd uwzględnia w szczególności motywację i sposób zachowania się sprawcy.

Uwzględniając powyższe dyrektywy Sąd  wydaje wyrok.

Dla przykładu:

Sąd uznał, że kara X miesięcy pozbawienia wolności orzeczona wobec oskarżonego z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby lat 3 (minimalny wobec sprawcy młodocianego), połączona z oddaniem pod dozór kuratora (obligatoryjny) przy przyjęciu pozytywnej prognozy kryminologicznej wdrożą tego oskarżonego do przestrzegania w przyszłości porządku prawnego.

Ocena stopnia społecznej szkodliwości

Przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości czynu Sąd bierze pod uwagę rodzaj i charakter naruszonego dobra (cudze mienie), rozmiary wyrządzonej szkody.

Sąd również uwzględnia sposób i okoliczności popełnienia czynu (nakłanianie do pomocy innych osób, powtarzalność przestępnych zachowań).

Dokonując z kolei oceny społecznej szkodliwości czynu pod względem podmiotowym należy wskazać na rodzaj i charakter zawinienia, metody działania, pobudki, które leżały u podstaw zachowania się oskarżonego.

Art. 278 kk Kradzież Adwokat 

Kara winna spełnić cele zapobiegawcze i wychowawcze, jakie ma osiągnąć wobec oskarżonego oraz w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

Art. 278. § 1 kk  Kradzież

Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

§ 5. Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.

Art. 278. § 1 kk  Kradzież

Postępowanie w sprawie kradzieży co do zasady jest wszczynane z urzędu.

Jedynie w przypadku, gdy kradzież została popełniona na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. Za osobę najbliższą uważany jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu tj. konkubent/konkubina.

Art. 278. § 1 kk  Osoba najbliższa

Osobą najbliższą jest: małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.

Art. 278. § 1 kk  Przyznanie się

Pamiętaj, iż do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego.

Jaki wyrok za kradzież?

Dla przykładu

 […] w perfumerii dokonał zaboru w celu przywłaszczenia czterech sztuk perfum […] o łącznej wartości 902zł, działając na szkodę […] z siedzibą w Gdańsku

tj. o przestępstwo z art. 278§1 kk

1. oskarżonego uznaje winnym czynu opisanego w części wstępnej wyroku stanowiącego występek z art. 278 § 1 kk i za to przestępstwo na podstawie art. 278 § 1 kk wymierza mu karę 7 ( siedmiu) miesięcy pozbawienia wolności ,

2. na podst. art. 46 § 1 kk zobowiązuje oskarżonego do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego.

3. na podst. art. 624 par 1 Kpk zwalnia oskarżonego w całości od zapłaty kosztów sądowych i obciąża nimi Skarb Państwa

Art. 278. § 1 kk  Co sąd bierze pod uwagę?

Warunkowe zawieszenie – Czy jest możliwość?

Sąd, kierując się dyrektywami określonymi w szczególności w art. 53 § 1 i 2 Kk, wymierza oskarżonemu karę  [….] pozbawienia wolności bez dobrodziejstwa warunkowego zawieszenia jej wykonania. Jest możliwość aby sąd warunkowo zawiesił postępowanie.

Sąd bada okoliczności 

Do okoliczności obciążających Sąd zaliczyć może : wielokrotną uprzednią karalność oskarżonego , brak starań o naprawienie szkody.

Okoliczności łagodzące

Dla przykładu: niewygórowana wartość szkody finansowej. Sąd bierze pod uwagę postawę oskarżonego w toku postępowania oraz sytuację osobistą i majątkową oskarżonego.

Sąd rozstrzyga czy są podstawy do zastosowania względem oskarżonego środka probacyjnego w postaci warunkowego zawieszenia wykonania kary zasadniczej.

Art. 278. § 1 kk – Warunkowe zawieszenie wykonania kary

Instytucja warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności uregulowana jest w art. 69 i następnych Kodeksu karnego.

Kiedy?

  1. wymiar kary orzeczonej nie może przekraczać roku;
  2. sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie może być skazany na karę pozbawienia wolności w innej sprawie;
  3. zastosowanie warunkowego zawieszenia postępowania jest wystarczające dla osiągnięcia wobec tego sprawcy celów kary, w szczególności zaś dla zapobieżenia popełniania przez sprawcę przestępstw w przyszłości.

Dwie pierwsze przesłanki mają charakter formalny, trzecia materialny i dotyczy pozytywnej prognozy kryminologicznej wobec sprawcy (jest ona warunkiem zastosowania każdego z trzech wymienionych środków probacyjnych).

Jak brzmi wyrok, kiedy sąd zawiesza karę?

tj. o przestępstwo z art. 278 § 1 kk w zw. z art. 12kk

I.  uznaje oskarżonych  [..] za winnych popełnienia zarzucanego im czynu tj. przestępstwa z art. 278 § 1 kk w zw. z art. 12 kk i za to na podstawie art. 278 § 1 kk przy zast. art. 4 § 1 kk wymierza im karę po 6 (sześć ) miesięcy pozbawienia wolności;

II.  na podstawie art. 69 § 1 kk i art. 70 § 2 kk wykonanie orzeczonej w punkcie I wyroku kary pozbawienia wolności względem […] warunkowo zawiesza na okres próby 3 (trzech) lat;

III.  na podstawie art. 69 § 1 kk i art. 70 § 1 pkt 1 kk wykonanie orzeczonej w punkcie I wyroku kary pozbawienia wolności względem […] warunkowo zawiesza na okres próby 3 (trzech) lat;

IV.  na podstawie art. 73 § 2 kk oddaje oskarżonego […] w okresie próby pod dozór kuratora;

 

Przeczytaj więcej:

Adwokat sprawa karna🕙🕙🕙

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń