Spis Treści
Kiedy można wstrzymać wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na artykuł 65a Kodeksu karnego wykonawczego. Ustawodawca bowiem przyjmuje sytuacje, w których jest możliwość, aby wstrzymać wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności. Zatem należy zwrócić uwagę na zwrot „możliwe”. Ustawodawca zatem nie określa sytuacji, w których nie jest możliwe zastosowanie wstrzymania kary, co daje otwarty katalog możliwości. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam do lektury!
Oświadczenie skazanego
Jedynym kryterium jest złożenie pisemnego oświadczenia o podjęciu odbycia kary ograniczenia wolności i poddaniu się rygorowi z nią związanemu. Dodatkowo można przyjąć, iż złożenie przez skazanego stosownego oświadczenia najlepiej w formie pisemnej będzie skutkowało wstrzymaniem wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności. Jednakże decyzja w tym zakresie jest decyzją fakultatywną, a zatem sąd nic nie musi. Co do zasady w mojej praktyce taka decyzja jest pozytywna.
Czy możliwe jest ponowne wstrzymanie?
Zwróćmy również uwagę na fakt, iż zgodnie z zapisem paragrafu 6 niedopuszczalne jest ponowne wstrzymywanie wykonywania tej samej kary zastępczej na podstawie paragrafu 1. Zatem rozwiązanie, które ustawodawca zaproponował, jest po prostu jednorazowe. Powodem, dla którego mamy szanse na zarządzenie wykonywania zastępczej kary pozbawienia wolności w trybie artykułu 65 §1 kodeksu karnego wykonawczego…
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości poradź się dobrego adwokata. Oczywiście zapraszam do kontaktu z naszą kancelarią.
Przeczytaj więcej: