blog

Czy można cofnąć dobrowolne poddanie się karze

Czy można cofnąć dobrowolne poddanie się karze.

Co zrobić aby skutecznie cofnąć wniosek o przyznanie się ? Nie wiem jak to się stało ale ktoś mi chyba namówił do tego abym poddam się karze teraz prokurator skierował sprawę do sądu ja się do tego nie przyznaje.

Co mogę zrobić ?  W pierwszej kolejności chciałabym powiedzieć – co to znaczy statystyka. Statystyką rządzą się organy zajmujące się ściganiem przestępstw i dlatego też zdarza się że chcą szybko załatwić sprawę. 

Niekiedy dobrowolne poddanie się karze jest właściwe i uważam że wtedy można uzyskać satysfakcjonujący wyrok.

Dlatego wszystko zależy od sytuacji w jakiej się znalazłeś.

Przyznanie się – Korzyści. 

Przy procedurze dobrowolnego poddania się karze są również korzyści przede wszystkim możesz zaoszczędzić cenny czas oraz nerwy związane z koniecznością przeprowadzenia  spraw karnych. Z całą pewnością wizyta w sądzie nie należy do przyjemnych.

 

Nie czujesz się winny ?

Wyrok jest niekorzystny ?

Jednakże w sytuacji kiedy nie czujesz się winny zaś wyrok jest dla ciebie niekorzystny to uważam iż nie warto zgodzić się na dobrowolne poddanie się karze. Wszystko zależy od materiału dowodowego w sprawie.

 

Jakie są dowody w sprawie?

Ważne jest również to czy masz świadomość jak brzmi wyrok i na co się zgadzasz ?

Często w mojej praktyce zdarza się tak że osoby podczas wizyty  w prokuraturze są tak zestresowani że nie wiedzą co podpisują a później zastanawiają się o co chodzi ? Dlatego w pierwszej kolejności należy przejrzeć akta.

 

Uniewinienie

Warto ocenić sytuację bez nerwów i być może możesz liczyć na uniewinnienie? Sam dobrze wiesz czy popełniłeś przestępstwo czy nie.

 

Sąd Najwyższy

Jak wskazuje się w praktyce orzeczniczej jeżeli oskarżony wyraził zgodę na wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy, ma on prawo, aż do wydania takiego wyroku, wypowiedzieć się co do wszystkich jego elementów, a nawet, jeżeli propozycje prokuratora uzna za niekorzystną, cofnąć wyrażoną wcześniej zgodę na rozpoznanie sprawy w zaproponowanym przez oskarżyciela publicznego trybie (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 lutego 2013 roku III KK 252/12).

W doktrynie również przeważa pogląd o dopuszczalności cofnięcia przez oskarżonego zgody na skazanie bez rozprawy.

Oskarżony musi mieć zapewnioną możliwość wycofania zgody na skazanie bez rozprawy także po wniesieniu przez prokuratora wniosku, a nawet na posiedzeniu sądu w przedmiocie tego wniosku. Tylko wówczas, gdy zgoda oskarżonego na skazanie będzie aktualna w chwili wyrokowania przez sąd, można mówić o dobrowolnej rezygnacji przez oskarżonego z przysługujących mu praw procesowych ( S. Steinborn, Odwoływalność oświadczenia woli a porozumienia w polskim procesie karnym, Palestra 2001, z. 7–8, s. 29–59) (tak Steinborn S. (red.), Grajewski J., Rogoziński P., Kodeks Postępowania Karnego. Komentarz do wybranych przepisów System Informacji Prawnej LEX).

 

 

Co mam napisać we wniosku o cofnięcie ?

Cofam wniosek o dobrowolne poddanie się karze, gdyż nie czuję się Winny i nie wiem, dlaczego został skierowany akt oskarżenia do sądu.

Nadmieniam, iż nie znęcałem się nigdy nad rodziną i nie rozumiem dlaczego tak restrykcyjnie zostałem potraktowana. Chciałbym oświadczyć, iż podczas składania wyjaśnień byłem bardzo zdenerwowany i działałem pod presją. 

Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której to mam zakaz zbliżania się do żony oraz do członków rodziny. Bardzo kocham swoją rodzinę i chcę być blisko nich, dzieci są małoletnie i potrzebują ojca. 

W związku z powyższym niedopuszczalna jest sytuacja kiedy nie mogę zbliżyć się do dzieci.  Przecież muszę się nimi opiekować.

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której to żona i dzieci kontaktują się ze mną i chcą mieć kontakt, chcą spędzać ze mną święta i razem ze mną żyć, mieszkać zaś wyroku jest zakaz zbliżania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń