Spis Treści
Tymczasowe aresztowanie
Kiedy można zastosować tymczasowe aresztowanie wobec podejrzanego lub oskarżonego?
Tymczasowe aresztowanie jest dla każdego bardzo stresujące !!!
Dlatego zawsze najbliżsi zatrzymanego pytają mnie w Kancelarii
„Pani Mecenas Ratuj, jak można go wyciągnąć ”
Podstawę orzeczenia o zastosowaniu lub przedłużeniu tymczasowego aresztowania mogą stanowić jedynie ustalenia poczynione na podstawie dowodów jawnych dla oskarżonego i jego obrońcy.
Tymczasowe aresztowanie
Kiedy nie stosuje się tymczasowego aresztowania?
Tymczasowego aresztowania nie stosuje się w przypadku, jeśli wystarczające jest zastosowanie innego środka zapobiegawczego.
Na przykład poręczenia majątkowego, osobistego lub społecznego, dozoru Policji, zastosowanie zakazu opuszczania kraju itp.
Należy odstąpić od stosowania tymczasowego aresztowania w przypadku,
- POWAŻNE NIEBEZPIECZEŃSTWO DLA JEGO ŻYCIA LUB ZDROWIA
Ten wypadek będzie dotyczył tego typu schorzeń lub dolegliwości podejrzanego (oskarżonego), których nie można w sposób odpowiedni wyleczyć w warunkach więziennych.
- CIĘŻKIE SKUTKI DLA NIEGO LUB JEGO NAJBLIŻSZEJ RODZINY
UWAGA
Można też powoływać się na tę okoliczność kiedy to wyłącznie zarobki podejrzanego (oskarżonego) stanowią jedyne utrzymanie rodziny.
Inne przypadki, kiedy nie należy stosować tymczasowego aresztowania
Tymczasowe aresztowanie nie może być stosowane, jeżeli przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą roku.
Tymczasowe aresztowanie
Ile trwa ?
Tymczasowe aresztowanie nie powinno trwać dłużej niż 3 miesiące. Jeżeli ze względu na szczególne okoliczności sprawy nie można było ukończyć postępowania przygotowawczego w tym terminie sąd może przedłużyć tymczasowe aresztowanie na okres maksymalnie 12 miesięcy.
Łączny okres stosowania tymczasowego aresztowania do chwili wydania pierwszego wyroku przez sąd pierwszej instancji nie może przekroczyć 2 lat. Okres tymczasowego aresztowania liczy się od dnia zatrzymania i wlicza się w poczet kary