Spis Treści
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Jak napisać i gdzie składać zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa? Najlepiej oczywiście zwrócić się o pomoc do profesjonalnego pełnomocnika.
Postanowiłeś zawiadomić organy? Decyzja została podjęta?
Gdzie złożyć?
- pocztą, listem poleconym.
- na komisariacie policji.
Pilnuj, aby coś się działo ze sprawą. O wszczęciu lub odmowie zawiadamia powinieneś zostać powiadomiony.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – Postępowanie
Kiedy wszczyna się postępowanie? Gdy są do tego podstawy. W pierwszej kolejności czynności sprawdzające zmierzają do ustalenia, czy należy rozpocząć postępowanie karne.
Ile czekamy? 30 dni.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – Śledztwo a dochodzenie
Pamiętaj, w każdym wypadku, powinieneś zostać powiadomiony o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania w terminie 6 tygodni.
Należy oczywiście odróżnić śledztwo od dochodzenia.
Śledztwo to tryb prowadzenia postępowania przygotowawczego zarezerwowany dla ciężkich przestępstw. Śledztwo prowadzi się np.: w sprawach o zbrodnie takie jak zabójstwo, pranie brudnych pieniędzy, kradzież mienia o znacznej wartości, uprowadzenie statku wodnego lub powietrznego, udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Dochodzenie prowadzi się w sprawach, które nie są tak poważne, aby prowadzić śledztwo. Są to w szczególności sprawy należące do właściwości sądu rejonowego zagrożone karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności, z tym że w wypadku przestępstw przeciwko mieniu tylko wówczas, gdy wartość przedmiotu przestępstwa albo szkoda wyrządzona lub grożąca nie przekracza 200 000 zł.
Jak napisać? Poniżej prezentuję przykład.
Wzór – ZAWIADOMIENIE O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTWA
Niniejszym zawiadamiam, iż Pan/Pani…………………………popełnił/a przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą kwalifikowane z art. ………… Kodeksu karnego przez to, że w okresie od…………do………roku znęcał/a sięi nadal znęca psychicznie i fizycznie nad zgłaszającą/cym Panią/Panem……. zamieszkałą/ym w……………przy ul. …………………. w ten sposób, że np. wielokrotnie używał/a wobec niej/niego słów obraźliwych, wypowiadał/a groźby w przedmiocie uszkodzenia ciała, naruszał/a jej/jego nietykalność cielesną.
Przeczytaj więcej: