blog

Zatrzymanie – Co musisz wiedzieć?

„Zatrzymali mojego męża. Kiedyś mąż żartował, że zrobił coś złego i wsadzą go na 5 lat, ale byłam przekonana, że to taki żart. Nie wiem, co robić. Jestem tym bardzo zaskoczona. Teraz nie mam prawa go zobaczyć i nie wiem czy go w ogóle zobaczę…” Zatrzymanie – co robić w takiej sytuacji?

Zatrzymanie

Zatrzymanie jest najczęściej  pierwszą czynnością postępowania karnego. Podczas tego etapu można dokonać niewłaściwych i nieodwracalnych decyzji, których będziemy żałować na dalszym etapie.

TAK – pierwsze czynności w sprawie dokonywane są właśnie na tym etapie, co często decyduje o późniejszych losach postępowania.

Zapoznaj się z najważniejszymi rzeczami

DLATEGO KONIECZNIE poznaj podstawowe informacje o instytucji zatrzymania! Poznaj prawa osoby zatrzymanej. Nigdy nie wiesz, czy nie zdarzy się to tobie lub twojej bliskiej osobie…

Kiedy rozmawiam ze swoimi klientami bądź ich rodzinami, mówią: „Pani Mecenas, nigdy nie spodziewaliśmy się takiej sytuacji, że właśnie nas to spotka…”.

Kto może dokonać zatrzymania?

Generalnie zatrzymania może dokonać każdy obywatel.

Tak, każdy!

Pod warunkiem, iż złapaliśmy kogoś  na gorącym uczynku lub uciekającego z miejsca zdarzenia

W mojej praktyce zawodowej najczęściej zatrzymania dokonują funkcjonariusze policji.

I prawidłowo…

Kiedy i wobec kogo można zastosować zatrzymanie?

Zgodnie z art. 244 § 1 k.p.k:

„Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym.”

Kim jest osoba podejrzana?

Osobą podejrzaną jest osobą, co do której istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła przestępstwo!

Pamiętajmy, że  stopień pewności organów ścigania nie uzasadnia wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów.

Spokojnie samo przypuszczenie nie wystarcza, aby pozbawić kogoś wolności! Muszą istnieć także obawy, że osoba ta przeszkodzi bądź uniemożliwi normalny tok postępowania w sprawie np. obawa ucieczki, wpływanie na świadków.

Kancelaria adwokacka adwokat Marty Wnuk specjalizuje się w prowadzeniu trudnych spraw karanych. Skutecznie reprezentujemy naszych Klientów przed sądem. Prowadzimy obsługę prawną na terenie całego kraju.

Czas trwania zatrzymania

Każda minuta się liczy! Łączny czas zatrzymania nie może przekroczyć łącznie 72 godzin.

Ten czas rozbity jest na dwa krótsze, nieprzekraczalne i niezależne od siebie okresy.

Pierwsze 48 godzin

Pierwszą część zatrzymania rozpoczyna bezpośrednie ujęcie sprawcy. Najczęściej będzie to moment, w którym osoba podejrzana zostanie zatrzymana przez funkcjonariuszy policji. W tym terminie osoba zatrzymana musi zostać przekazana do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania bądź zwolniona.

Kolejne 24 godziny

Od tej chwili liczony jest 24-godzinny termin dla Sądu na wydanie postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania bądź o zwolnieniu zatrzymanego.

Są to dwa niezależne od siebie terminy!

Kiedy zatrzymany zostanie dla przykładu w czwartek  o godzinie 17:15, Sąd ma jedynie 24 godziny – po 48 godzin tj. czas do poniedziałku do godziny 17:15.

 

Przeczytaj więcej:

Zatrzymanie. Co robić? Jak się odwołać? 

Zażalenie na zatrzymanie. Jak żalić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń