Niezatrzymanie się do kontroli policji i ucieczka – art. 178b kk
Art. 178b kk
Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego, nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Rodzajowym przedmiotem ochrony czynu jest bezpieczeństwo komunikacji i porządek publiczny.
Przepis art. 178 b kk wprowadza sankcję za zachowanie niezgodne z obowiązkiem wynikającym z art. 5 ust. 1 ustawy z 20.06.1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2017 r. poz. 1260 ze zm.).
Na czym polega?
Polega na konieczności stosowania się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych.
Polecenie zatrzymania się może być wydane wyłącznie przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego.
Osobą uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, w zakresie wskazanym w przepisie art. 178b KK, jest zgodnie z PrDrog funkcjonariusz Policji, Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organów porządkowych, Straży Granicznej i Służby Celno-Skarbowej oraz inspektor Inspekcji Transportu Drogowego.
Czynność sprawcza czynu z art. 178 b k.k. polega na niezatrzymaniu pojazdu i kontynuowaniu jazdy.
Odpowiedzialność karna sprawcy jest uzależniona od stwierdzenia, że niezatrzymanie się nie nastąpiło niezwłocznie po wydaniu polecenia przez osobę uprawnioną.
Pojazd powinien być zatrzymany w miejscu, w którym nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu.
Przeczytaj więcej: