blog

Art. 209 KK. Alimenty 

Art. 209 KK – Alimenty 

UWAGA! W internecie znajduje się bardzo dużo informacji o alimentach z art. 209 kk, jednakże często są one nieaktualne!

Tak, przepisy się zmieniły! Zacznijmy od początku.

Art. 209 KK

Należy zwrócić uwagę, że w dniu 31 maja 2017 r. uległa istotnej zmianie treść przepisu art. 209 k.k.

Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. (Dz. U. poz. 773) wprowadziła bowiem odpowiedzialność w art. 209 § 1 k.k. za uchylanie się od łożenia alimentów na rzecz osoby uprawnionej, o ile wynika to z orzeczenia sądowego.

Kiedy? Suma zaległości alimentacyjnych przekroczyła 3-krotność miesięcznych świadczeń.

Art. 209 § 1 KK

Dodatkowo, zaostrzenie. Natomiast surowszą odpowiedzialność wprowadził przepis art. 209 § 1a k.k… Kiedy?  jeśli sprawca uchylał się od łożenia alimentów i naraził osobę uprawnionego na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Poprzednio obowiązująca treść art. 209 § 1 k.k. przewidywała karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Ale uwaga –  jeśli sprawca uporczywie uchylał się od wykonywania obowiązku utrzymania osoby uprawnionej. Istotne słowo: przez co naraził ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Art. 209 § 1 KK – Matka miała świadczenia

Uwaga! Bardzo ważny wyrok

Należy zwrócić uwagę na to, że istota przestępstwa narażenia na niemożność zaspokojenia potrzeb życiowych polega na tym, że taka niemożność następuje na skutek uchylania się od obowiązku opieki przez jedną z osób zobowiązanych, nawet jeśli uprawniony ma zaspokojone wszystkie podstawowe potrzeby na skutek zwiększonego wysiłku innej osoby (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20.07.1970 r., V KRN 259/71).

W tej sytuacji nie można uznać, że utrzymywanie dzieci oskarżonego przez ich matkę, korzystanie przez nią z pomocy społecznej i alimentów wypłacanych z Funduszu Alimentacyjnego zwalniało oskarżonego z obowiązku alimentacyjnego.

Jaki wyrok?

Dla przykładu:

Sąd orzeka

I. Uniewinnia oskarżonego [X] od popełnienia zarzucanego mu w akcie oskarżenia czynu.

Sąd orzeka 

I. Uznaje oskarżonego [x] za winnego popełnienia zarzucanego mu w akcie oskarżenia czynu, przy czym przyjmuje, że uporczywie uchylał się od wykonania ww. obowiązku alimentacyjnego w okresie od _______r., stanowiącego przestępstwo z art. 209 § 1 i 1a k.k. i za to na mocy art. 209 § 1a k.k. wymierza mu karę 6 (sześciu) miesięcy pozbawienia wolności.

Więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń