Adwokat Apelacja Karna
blog

Adwokat Apelacja Karna. Jak odwołać się od wyroku? Przykład

Adwokat Apelacja Karna 

Adwokat Apelacja Karna. Jak odwołać się od wyroku? Jak napisać apelację? Zapraszam do lektury!

Działając w imieniu własnym, na podstawie art 425 § 1 i 2 kpk zaskarżam w/w wyrok w całości na korzyść oskarżonego, zarzucając:

Punkt 2.

Stawiamy zarzuty.

Na podstawie art. 427 § 2 KPK oraz art. 438 pkt 1, 2 i  3 KPK powyższemu wyrokowi zarzucam:

1. BRAK ZNAMION CZYNU 158 § 2  KK

Zarzucam obrazę przepisów prawa materialnego tj. 158 § 2 kk  poprzez jego błędne zastosowanie, oskarżony nie wyczerpał swoim zachowaniem wszystkich znamion określonych  w niniejszym przepisie. W niniejszej sytuacji nie doszło do pobicia. Nie ma mowy o ciężkim uszczerbek na zdrowiu człowieka gdyż pokrzywdzony miał tylko rozciętą wargę. Nie był w szpitalu powyżej 7 dni. A zatem brak podstaw do uznania, iż doszło do ciężkiego uszczerbku. 

Adwokat Apelacja Karna

Ciężki uszczerbek jest to pozbawienie człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, spowodowanie innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała.

Nadto, sąd błędnie przeprowadził postępowanie dowodowe.

Adwokat Apelacja Karna

2. BRAK PRZEPROWADZENIA DOWODU ZE ŚWIADKA

Zarzucam obrazę przepisów postępowania, mającą wpływ na treść wyroku, tj. art. 410 KPK, poprzez poczynienie ustaleń faktycznych w oparciu o wybiórczo potraktowany materiał dowodowy, a nie całokształt okoliczności ujawnionych w toku rozprawy głównej, które pozwoliłyby Sądowi Rejonowemu na pełne odzwierciedlenie znamion czyny. 

Sąd nie przeprowadził w ogóle postępowania dowodowego w zakresie świadka, który to uczestniczył w zdarzeniu, gdyż pokrzywdzony _________ .

Adwokat Apelacja Karna

3. BRAK PRZEPROWADZENIA ŚWIADKÓW – PRACOWNIKÓW HOTELU

Zarzucam obrazę przepisów postępowania, mającą wpływ na treść wyroku, tj. art. 410 KPK, poprzez poczynienie ustaleń faktycznych w oparciu o wybiórczo potraktowany materiał dowodowy, a nie całokształt okoliczności ujawnionych w toku rozprawy głównej, które pozwoliłyby Sądowi Rejonowemu na pełne odzwierciedlenie znamion czynu. 

Sąd nie przeprowadził w ogóle postępowania dowodowego w zakresie świadków-pracowników hotelu, którzy widzieli ______.

4. POKRZYWDZONY PIERWSZY MNIE ATAKOWAŁ 

Zarzucam błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, które miało wpływ na jego treść a  w szczególności błędne przyjęcie, iż popełniłem przestępstwo w sytuacji, gdy zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie pozwala na takie ustalenia, albowiem jedynym dowodem w niniejszej sprawie karnej są w zasadzie zeznania samego pokrzywdzonego.

Nadto, nie można w niniejszej sprawie uznać, iż doszło do przestępstwa, gdyż pokrzywdzony pierwszy mnie zaatakował. Sąd tą okoliczność ustalił i mimo to nie wziął tego pod uwagę. Dla mnie niezrozumiała jest niniejsza sytuacja, gdyż pokrzywdzony mnie zaatakował.

5. ŚWIADEK ZEZNAŁ, IŻ POKRZYWDZONY BYŁ AGRESYWNY, ZAŚ OSKARŻONY NIE UDERZYŁ 

Zarzucam obrazę przepisów postępowania, mającą wpływ na treść wyroku, tj. art. 8 § 1 KPK i art. 7 KPK poprzez niedokonanie przez Sąd samodzielnych ustaleń stanu faktycznego, oceny dowodów oraz oceny prawnokarnej czynu zarzucanego oskarżonemu, a jedynie oparcie się na treści rozstrzygnięć organów prowadzących postępowanie przygotowawcze, zeznań świadków, podczas gdy przepis art. 8 § 1 KPK i art. 7 KPK nakazują Sądowi swobodną i bezpośrednią oraz samodzielną ocenę dowodów oraz rozstrzygnięcie w zakresie zagadnień prawnych;

Adwokat Apelacja Karna

6. POKRZYWDZONY POD WPŁYWEM ALKOHOLU I AGRESYWNY 

Błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, które miało wpływ na jego treść, a w szczególności Sąd ustalając stan faktyczny w niniejszej sprawie oparł swoje rozstrzygnięcia w wybiórczym materiale.

Pokrzywdzony był pod wpływem alkoholu. Nie miał badań w tym zakresie. Sąd tą okoliczność powinien sprawdzić. Rzekomo znalazł się w szpitalu, a ta okoliczność nie została wyjaśniona. 

7. BRAK OPINII BIEGŁEGO 

Zarzucam błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, które miało wpływ na jego treść, a w szczególności Sąd ustalając stan faktyczny w niniejszej sprawie oparł swoje rozstrzygnięcia w wybiórczym materiale.

Nie przeprowadził żadnej opinii sądowo-lekarskiej, by móc stwierdzić uszczerbek.

8. BRAK ROZSTRZYGNIĘCIA NA KORZYŚĆ 

Zarzucam obrazę przepisów postępowania, która miała istotny wpływ na treść orzeczenia  (art. 438 pkt 2 kpk) a w szczególności:

  • art. 4, 5 § 2  kpk przez niezastosowanie, albowiem jak wynika z treści art. 5 § 2  kpk „Nie dające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego.” Gdyby Sąd I Instancji dokonał swobodnej, a nie dowolnej oceny materiału dowodowego zgromadzonego w aktach niniejszego postępowania doszedłby do wniosku , że istnieją dwie wersje zdarzenia 
  • Pokrzywdzony uderzył oskarżonego, a on się bronił.

Sąd ma obowiązek sięgnąć po regułę in dubio pro reo i rozstrzygnąć na korzyść oskarżonego.

9. RAŻĄCO-NIEWSPÓŁMIERNA KARA 

Jestem świadomy mojej przeszłości. Dlatego zmieniłem całe swoje życie, mam narzeczoną oraz dzieci.  Pracuję, jestem świadomy, że w trudnych sytuacjach idę do psychologa. Nie wykazuję żadnej agresji. Jestem na dobrej drodze w swoim życiu. Dlaczego mam płacić najwyższa cenę za kogoś, kto mnie szantażował tym, że wie, iż mam „recydywę” i jak nie zapłacę mu kasy, to złoży do sądu oskarżenie?

Nie zapłaciłem mu pieniędzy, bo po prostu nie mam takich kwot. Dlatego też zarzucam Sądowi rażącą niewspółmierność orzeczonej wobec oskarżonego, czyli mnie, kary.

Adwokat Apelacja Karna

Adwokat Apelacja Karna

Wnioski

Czego chcemy? O co prosimy sąd?

WNOSZĘ O 

Biorąc powyższe pod uwagę, wnoszę o : 

1/zmianę zaskarżonego wyroku w całości i uniewinnienie oskarżonego  od zarzucanych mu aktem oskarżenia czynów, ewentualnie  o umorzenie postępowania 

względnie

2/ uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu  do ponownego rozpoznania.

 

Więcej:

Przerwa w wykonaniu kary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń