Zatrzymanie - co robić
blog

Zatrzymanie – co robić? Jak się odwołać?

Zatrzymanie – co robić? 

Zatrzymanie – co robić? Jeżeli ktoś został zatrzymany, należy koniecznie złożyć zażalenie na zatrzymanie!

Koniecznie!

Jeżeli nie wiesz jak, zwróć się o pomoc! To bardzo ważne, jeśli chcesz osiągnąć sukces.

Już pisałam o tym, co zrobić: Zażalenie na zatrzymanie. Jak żalić?

A jak uzasadnić zażalenie?

Uzasadnienie zażalenia

Co napisać 

Postanowieniem z dnia _________ Sąd Okręgowy  w ______ przedłużył stosowanie wobec podejrzanego _________ środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd wskazał, iż w jego ocenie wobec podejrzanego w występują przesłanki stosowania tego środka w postaci:

– dużego prawdopodobieństwa popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu czynów,

– surowości grożącej podejrzanemu kary.

Zatrzymanie - co robić

Zatrzymanie – co robić?

Aby doszło do zatrzymania, koniecznie musi być duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa.

Bardzo duże.

W orzecznictwie sądów polskich przyjmuje się, że przy ustalaniu „dużego prawdopodobieństwa” popełnienia przestępstwa w rozumieniu art. 249 § 1 k.p.k. prowadzący postępowanie musi dysponować takimi dowodami, które stwarzają stan uprawdopodobnienia zbliżony do pewności (zob. post. SA w Warszawie z 11.8.2009 r., II AKz 1006/09, OSA 2012, Nr 1, poz. 2; wyr. SA w Warszawie z 1.6.2009 r., II AKa 98/09, OSA 2012, Nr 2, poz. 9).   

Zgodnie z przesłankami określonym w art. 258 § 1 pkt  2 KPK tymczasowe aresztowanie można stosować, jeżeli zachodzi:

  • uzasadniona obawa, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne.

Nadto, w myśl art. 249 § 1 KPK środki zapobiegawcze można stosować wyłącznie w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania.

Ustawodawca nie bez przyczyny wskazał na konieczność istnienia „uzasadnionej obawy” utrudniania przez podejrzanego postępowania karnego, aby zastosować wobec niego środek zapobiegawczy o charakterze izolacyjnym.

Zatrzymanie - co robić

Obawa – koniecznie musi być realna!

Należy mieć na względzie, że Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 10 czerwca 2008 r. (sygn. akt WZ 44/08, LEX nr 549370) wskazał wyraźnie, iż obawa matactwa musi być realna, a przez to wynikać z określonych działań podejrzanego ukierunkowanych na utrudnianie postępowania przygotowawczego. Przekładając powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy, należy stwierdzić, iż w niniejszej sprawie nie zachodzi „uzasadniona obawa”, by móc zastosować wobec podejrzanego środek zapobiegawczy o charakterze izolacyjnym.

Surowość kary 

Odnosząc się do surowości grożącej podejrzanemu kary, zauważyć należy, iż przesłanka z art. 258 § 2 k.p.k. nie może być automatycznie powoływana w sytuacji, gdy podejrzanemu postawiono zarzut popełnienia trzech przestępstw z art. 281 k.k. zagrożonych karą pozbawienia wolności do 15 lat. Każdorazowo, rolą sądu jest ustalenie, czy wymierzenie tak wysokiej kary, jest w okolicznościach danej sprawy realne.

Zatrzymanie - co robić

Postawa podejrzanego, jak i etap postępowania przygotowawczego pozwalają na przyjęcie, iż w pełni wystarczające jest zastosowanie innych środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym. Zastosowanie środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym w pełni byłoby wystarczające i z pewnością nie doszłoby do nieprawidłowości w toku postępowania przygotowawczego.

Ponadto, powyższemu postanowieniu zarzucam obrazę przepisu postępowania, mającą wpływ na treść orzeczenia, tj. art. 259 § 1 pkt 2 KPK poprzez wydanie postanowienia o zastosowaniu wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci przedłużenia tymczasowego aresztowania podczas gdy rozłąka z bliskimi pociąga wyjątkowo ciężkie skutki dla podejrzanego.

Tu opisz swoją sytuację (dzieci, żona).

Podejrzany wraz z żoną wychowywał troje małoletnich dzieci. Nadto podejrzany opiekuję się swoją matką, która jest chora oraz w złym stanie psychicznym. 

Podejrzany nie ma kontaktu z bliskimi.

W myśl art. 47 Konstytucji RP każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym. Więzi rodzinnenajważniejszą wartością człowieka.

 

Przeczytaj więcej:

Zatrzymanie – Co musisz wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń