Spis Treści
Stalking. Nęka mnie mąż. Co zrobić?
Przede wszystkim należy odróżnić nękanie od znęcania się. Kary za stalking określone zostały w artykule 190a Kodeksu karnego. Żeby ktokolwiek poniósł odpowiedzialność, to – słowo klucz – musi dojść do uporczywego nękania. Zatem jeżeli chcemy kogoś pociągnąć do odpowiedzialności, to niezbędne będzie, aby przestępstwo miało znamiona uporczywości. Należy również zauważyć, iż w marcu 2020 r. weszła w życie zmiana kodeksu karnego.
Czym jest nękanie?
Nękania dopuszcza się ten, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia albo poniżania albo udręczenia lub istotnie porusza jej prywatność. Wobec tego najczęstsze pytanie brzmi – jaka jest kara za stalking? Kto dopuścił się przestępstwa z tego artykułu, musi się liczyć z karą od sześciu miesięcy do lat ośmiu. Zwróćmy również uwagę, iż niniejszy artykuł ma również §2., który mówi o tym, że ten, kto podszywając się pod inną osobę wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Pamiętajmy, iż kara może się zwiększyć, jeżeli następstwem czynu zabronionego jest śmierć pokrzywdzonego, np. targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie. Należy również zauważyć, iż zgodnie z paragrafem 4. niniejszego przepisu ściganie przestępstw określonych w paragrafie 1. lub 2. zawsze następuje na wniosek pokrzywdzonego. Zatem, aby ktokolwiek ścigał przestępcę, należy w tym zakresie złożyć odpowiedni wniosek.
Nękanie przez męża
Czy może dojść do nękania przez męża? Przy sprawach rozwodowych często mamy do czynienia z przestępstwem, jednakże w praktyce nie jest to nękanie, a znęcanie się psychiczne i fizyczne… Jeśli nawet nie dochodzi do znęcania się fizycznego, wówczas dosyć często formą przestępstwa jest przemoc psychiczna w małżeństwie i w rodzinie. Zgodnie z artykułem 207 Kodeksu karnego, kto znęca się nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny podlega karze pozbawienia wolności.
Przemoc fizyczna i psychiczna
Niekiedy przemoc fizyczna jest łatwiejsza do udowodnienia, czego nie można powiedzieć o przemocy psychicznej.
Przemoc w rodzinie jest dosyć powszechna, jednakże mało się o niej mówi. Znęcanie psychiczne jest jedną z form przemocy i polega na manipulowaniu, kontrolowaniu, wywieraniu wpływu, straszeniu, podporządkowaniu, chęci uzależnienia od sprawcy, izolowaniu i wiele innych. Nie ma zamkniętego katalogu. Musimy pamiętać, że znęcanie się to proces, a zatem często zapominamy o tym, że jest to przestępstwo.
Jaka jest kara za znęcanie się?
Kara za przestępstwo znęcania się z artykułu 207 Kodeksu karnego ustawodawca przewidział dla sprawcy, który dopuścił się przestępstwa kary pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu. Wymiar kary zwiększa się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z osobą nieporadną ze względu na jej wiek albo stan psychiczny lub fizyczny. Wówczas odpowiedzialność karna wynosi do lat ośmiu.
Zatem jeżeli masz wątpliwości co do nękania, to z pewnością bliższy również jest ci temat znęcania się. W praktyce więcej spraw, które prowadzę w swojej kancelarii, jest właśnie związanych ze znęcaniem się z artykułu 207 Kodeksu karnego. W zakresie nękania musimy przeanalizować całą sytuację faktyczną i krok po kroku zastanowić się, czy doszło do znamion przestępstwa. Przestępstwo stalkingu jest dosyć prosto określone – jest to uporczywe nękanie. A zatem celem sprawcy jest, aby wystąpiło poczucie zagrożenia lub poczucie istotnego naruszenia jego prywatności.
Jaka jest odpowiedzialność za stalking?
Oczywiście przestępstwo uporczywego nękania jest karane. Sprawcy grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Wymiar kary zwiększa się, kiedy pokrzywdzony targnie się na własne życie. Wówczas wymiar kary zwiększa się od jednego roku do lat 10.
Przeczytaj więcej: