przedawnienie
adwokat w sprawie karnej,  blog,  instytucje prawa karnego,  kary za przestępstwa,  pomoc dla skazanego

Przedawnienie przestępstwa – ustanie karalności

Przedawnienie przestępstwa – ustanie karalności

„Już mnie za to nie skarzą, już się nie boję, bo przecież kara się przedawniła”. Często zastanawiamy się, czy po kilku latach ktoś może do nas zapukać i powiedzieć, że jesteśmy o coś oskarżeni? Kiedy następuje przedawnienie karalności? Zwróćmy uwagę przede wszystkim na pierwsze podstawy, a później państwu wytłumaczę krok po kroku, o co chodzi.

Kilka słów o występku

Przede wszystkim najważniejszy jest artykuł 101 §1 kodeksu karnego, który właśnie mówi, w jakich sytuacjach następuje przedawnienie. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na występki. Występek to sytuacja, w której kara nie przekracza trzech lat – wówczas przedawnienie karalności następuje po upływie pięciu lat. Zwróćmy również uwagę, co w sytuacji, kiedy występek jest zagrożony karą wolności przekraczającą trzy lata. Wówczas przedawnienie karalności następuje po upływie 10 lat. W sytuacji, w której mamy do czynienia z występkiem zagrożonym karą pozbawienia wolności przekraczającą pięć lat, termin przedawnienia karalności wynosi aż 15 lat. W przypadku zbrodni jest to 20 lat, zaś w przypadku zbrodni zabójstwa 30 lat.

Karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego

W praktyce jest kilka ważnych terminów. Przede wszystkim mówimy o karalności przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego. W takiej sytuacji mamy bardzo krótki termin, albowiem karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku. Od kiedy liczymy ten rok? Kluczowy jest dzień, w którym dowiedzieliśmy się, kto jest sprawcą przestępstwa. A zatem istotny termin jest wtedy, kiedy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy, lecz nie później niż z upływem trzech lat od popełnienia niniejszego czynu.

Jakie są rodzaje przedawnienia?

Pamiętajmy również, że musimy odróżnić przedawnienie karalności od przedawnienia wykonywania kary. A zatem w przypadku przedawnienia wykonywania kary upływ terminu powoduje ustanie wykonalności wyroku, co oznacza, że nie można wykonać kary orzeczonej wobec skazanego. Jak to liczymy? Od daty uprawomocnienia się wyroku musi upłynąć określony okres np. 10 lat w razie skazania na inną karę najmniejszą karę niż pięć lat, zaś w przypadku, gdy kara pozbawienia wolności przekracza pięć lat, wówczas okres przedawnienia wykonywania…

 

Przeczytaj więcej:

Przedawnienie karalności – Waldemar z Warszawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń