blog

Jazda po alkoholu. Prokurator

Jazda po alkoholu. Prokurator sporządził akt oskarżenia?

„Oj… Pani Mecenas, wypiłem tylko troszkę. Pani Mecenas, była impreza…”. Jazda po alkoholu – co za nią grozi?

No właśnie – należy w pierwszej kolejności odróżnić „stan nietrzeźwości” od „stanu po użyciu alkoholu”. Co to jest? Jest to wartość stężenia alkoholu w organizmie.

I to właśnie to będzie decydowało o tym, w jaki sposób zakwalifikować czyn zabroniony.

Przepisy dotyczące jazdy po alkoholu w Polsce są restrykcyjne. Kierowca może otrzymać zakaz prowadzenia pojazdu oraz dotkliwa karę. Należy zauważyć, iż w sprawie, kiedy ktoś jechał pod wpływem alkoholu, niezmiernie ważny jest pierwszy kontakt z adwokatem, aby ten opracował odpowiednią taktykę procesową i ustalił strategię dalszych działań. To właśnie on będzie ciebie reprezentował jako obrońca przed prokuraturą, policją oraz sądem.

Zawsze kluczowe jest ile miałeś promili. Często klienci zastanawiają się, jaka kara ich czeka. Pytają, ile promili kwalifikuje do bycia zatrzymanym za jazdę pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, że twój czyn może być rozpatrywany jako wykroczenie albo przestępstwo. Wszystko właśnie zależy od tego, jakie było stężenie alkoholu we krwi albo w wydychanym powietrzu. Jak się bronić?

A ile miałeś promili?

Stan nietrzeźwości 

– zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub

– zawartość alkoholu w1dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Co grozi? Grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Pamiętaj również o karach finansowych itp.

A kiedy wykroczenie?

Stan po użyciu alkoholu

W świetle art. 46 ust. 2 ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi  stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

1) stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo

2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1mg do 0,25mg alkoholu w1dm3

A rowerem? Co mi grozi

Zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń grozi kara aresztu albo grzywny w wysokości nie niższej niż 50 złotych.

Podsumowanie

Oczywiście nie polecam jazdy po alkoholu, jednakże jeżeli się zdarzy, trzeba zwrócić się o pomoc do mnie bądź do innego profesjonalnego pełnomocnika.

Reasumując, jazda po alkoholu i wykroczenie z artykułu 87 Kodeksu wykroczeń jest sytuacją, w której zawartość alkoholu we organizmie lub w wydychanym powietrzu wynosi we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

O stanie nietrzeźwości (przestępstwo z art. 178a kodeksu karnego) będziemy mówić w sytuacji, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Największym zagrożeniem dla aktywnych kierowców jest oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów. Obecnie najczęściej stosowanym ŚRODKIEM KARNYM w przypadku przestępstw jest 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (w przypadku wysokich stężeń alkoholu w wydychanym powietrzu zakaz może być znacznie dłuższy).

 

Przeczytaj więcej:

Udostępnienie pojazdu osobie nietrzeźwej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń