Spis Treści
Czy można cofnąć dobrowolne poddanie się karze?
Co zrobić, aby skutecznie cofnąć wniosek o przyznanie się? „Nie wiem, jak to się stało, ale ktoś mnie chyba namówił do tego, abym poddał się karze. Teraz prokurator skierował sprawę do sądu, a ja się do tego nie przyznaję. Co mogę zrobić?”.
W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na statystyki. Statystyką rządzą się organy zajmujące się ściganiem przestępstw i dlatego też zdarza się, że chcą szybko załatwić sprawę.
Niekiedy dobrowolne poddanie się karze jest właściwe i uważam, że wtedy można uzyskać satysfakcjonujący wyrok.
Dlatego wszystko zależy od sytuacji, w jakiej się znalazłeś.
Przyznanie się – Korzyści
Przy procedurze dobrowolnego poddania się karze są również korzyści. Przede wszystkim możesz zaoszczędzić cenny czas oraz nerwy związane z koniecznością przeprowadzenia spraw karnych. Z całą pewnością wizyta w sądzie nie należy do przyjemnych.
Nie czujesz się winny? Wyrok jest niekorzystny?
Jednakże w sytuacji, kiedy nie czujesz się winny, zaś wyrok jest dla ciebie niekorzystny, uważam, iż nie warto zgodzić się na dobrowolne poddanie się karze. Wszystko zależy od materiału dowodowego w sprawie.
Jakie są dowody w sprawie?
Ważne jest również to, czy masz świadomość, jak brzmi wyrok i na co się zgadzasz?
Często w mojej praktyce zdarza się, że podczas wizyty w prokuraturze ludzie są tak zestresowani, że nie wiedzą, co podpisują, a później zastanawiają się, o co chodzi. Dlatego w pierwszej kolejności należy przejrzeć akta.
Uniewinnienie
Warto ocenić sytuację bez nerwów i być może liczyć na uniewinnienie. Sam dobrze wiesz, czy popełniłeś przestępstwo czy nie.
Sąd Najwyższy
Jak wskazuje się w praktyce orzeczniczej – jeżeli oskarżony wyraził zgodę na wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy, ma on prawo, aż do wydania takiego wyroku, wypowiedzieć się co do wszystkich jego elementów, a nawet, jeżeli propozycje prokuratora uzna za niekorzystną, cofnąć wyrażoną wcześniej zgodę na rozpoznanie sprawy w zaproponowanym przez oskarżyciela publicznego trybie (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 lutego 2013 roku III KK 252/12).
W doktrynie również przeważa pogląd o dopuszczalności cofnięcia przez oskarżonego zgody na skazanie bez rozprawy.
Oskarżony musi mieć zapewnioną możliwość wycofania zgody na skazanie bez rozprawy także po wniesieniu przez prokuratora wniosku, a nawet na posiedzeniu sądu w przedmiocie tego wniosku. Tylko wówczas, gdy zgoda oskarżonego na skazanie będzie aktualna w chwili wyrokowania przez sąd, można mówić o dobrowolnej rezygnacji przez oskarżonego z przysługujących mu praw procesowych (S. Steinborn, Odwoływalność oświadczenia woli a porozumienia w polskim procesie karnym, Palestra 2001, z. 7–8, s. 29–59) (tak Steinborn S. (red.), Grajewski J., Rogoziński P., Kodeks Postępowania Karnego. Komentarz do wybranych przepisów System Informacji Prawnej LEX).
Co mam napisać we wniosku o cofnięcie?
Cofam wniosek o dobrowolne poddanie się karze, gdyż nie czuję się winny i nie wiem, dlaczego został skierowany akt oskarżenia do sądu.
Nadmieniam, iż nie znęcałem się nigdy nad rodziną i nie rozumiem dlaczego tak restrykcyjnie zostałem potraktowany. Chciałbym oświadczyć, iż podczas składania wyjaśnień byłem bardzo zdenerwowany i działałem pod presją.
Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której to mam zakaz zbliżania się do żony oraz do członków rodziny. Bardzo kocham swoją rodzinę i chcę być blisko nich, dzieci są małoletnie i potrzebują ojca.
W związku z powyższym niedopuszczalna jest sytuacja, w której to nie mogę zbliżyć się do dzieci. Przecież muszę się nimi opiekować.
Niedopuszczalna jest sytuacja, w której to żona i dzieci kontaktują się ze mną i chcą mieć kontakt, chcą spędzać ze mną święta i razem ze mną żyć, mieszkać, zaś w wyroku jest zakaz zbliżania.
Przeczytaj więcej: