blog

Zażalenie na zatrzymanie. Jak żalić?

Zażalenie na zatrzymanie

Zażalenie na zatrzymanie. Sąd kolejny raz przedłużył zatrzymanie i nie wiesz co robić? W takiej sytuacji koniecznie zwróć się o pomoc do prawnika albo radcy prawnego!

W pierwszej kolejności należy sporządzić zażalenie za zatrzymanie.

Zażalenie na zatrzymanie

Zażalenie na zatrzymanie – Punkt 1

I.

Składam zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego w _____ z dnia ________w przedmiocie przedłużenia stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec ____________.

Na podstawie art. 459 § 2 k.p.k., art. 460 k.p.k. i art. 252 § 1 k.p.k. zaskarżam powyższe postanowienie w całości.

Zażalenie na zatrzymanie – Punkt 2

II. 

Na podstawie art. 427 § 1 i 2 k.p.k. i art. 438 pkt. 2 k.p.k. postanowieniu temu zarzucam obrazę przepisów postępowania, która miała wpływ na treść orzeczenia a mianowicie:

art. 7 k.p.k. poprzez dowolną a nie swobodną ocenę zgromadzonego materiału dowodowego polegającą na przyjęciu, iż w stosunku do podejrzanego występuje przesłanka dużego prawdopodobieństwa popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu czynów, w sytuacji gdy zgromadzony materiał dowodowy nie pozwala na przyjęcie, iż podejrzany_________.

Zażalenie na zatrzymanie

Na jakiej podstawie sąd oparł postanowienie?

Stwierdził, iż ma miejsce przesłanka stosowania środków zapobiegawczych z art. 249 § 1 k.p.k

Zażalenie na zatrzymanie – Obawa matactwa

A zatem dodatkowo wpisz:

Postanowieniu temu zarzucam obrazę przepisów postępowania:

art. 258 § 1 pkt 2 §2 kpk i art. 249 § 1 kpk  poprzez przyjęcie, że zasadnym jest zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci przedłużenia tymczasowego aresztowania, bowiem zdaniem Sądu w sprawie zachodzi przypuszczenie, iż podejrzany mógłby skłaniać do podejmowania działań zakłócających właściwy bieg procesu, podczas gdy postawa podejrzanego w żaden sposób nie uzasadnia przypuszczenia, że będzie on w bezprawny sposób wpływał na prowadzone śledztwo.

Uważasz, że dozór wystarczy?

Chcesz wolności?

Koniecznie wpisz zarzut.

Postanowieniu temu zarzucam obrazę przepisów postępowania tj. art. 257 § 1 k.p.k. poprzez zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania w sytuacji, gdy dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wystarczające są wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju połączonego z dozorem Policji, poręczenie majątkowe.

Zatrzymanie a rozłąka z rodziną?

Tak!

Jak skonstruować zarzut?

Zarzucam obrazę przepisów postępowania tj. art. 259 § 1 pkt 2 kpk poprzez wydanie postanowienia o zastosowaniu wobec środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, podczas gdy rozłąka pociąga wyjątkowo ciężkie skutki dla podejrzanego i jego najbliższej rodziny.

Zażalenie na zatrzymanie – Wnioski

Przede wszystkim jaki jest cel zażalenia? Musisz napisać dlaczego je składasz i co chcesz.

Dla przykładu:

Na podstawie art. 437 § 1 i 2 kpk wnoszę o zmianę zaskarżonego postanowienia w całości i zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci:

      •  poręczenia majątkowego w kwocie 5.000,00 (pięć tysięcy złotych) płatnych w terminie 14 dni od momentu wydania orzeczenia wskutek rozpoznania przez Sąd zażalenia na zaskarżone postanowienie;
      • dozoru Policji połączonego ze zobowiązaniem do stawiennictwa 2 razy w tygodniu we właściwej jednostce Policji;
      • zakazu wjazdu z kraju połączonego z zatrzymaniem dokumentu uprawiającego do przekroczenia granicy. 

 

Przeczytaj więcej:

Zatrzymanie – Co musisz wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń