Spis Treści
Bójka a obrona konieczna – art. 158 kodeksu karnego
1. Kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157§1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
3. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Bójka a obrona konieczna – art. 158 kodeksu karnego
Ludzie często szukają możliwości. Co zrobić? A może obrona konieczna? Może to nie pobicie, a udział w bójce? Jak się bronić?
Bójka ma miejsce wtedy, gdy dochodzi do zdarzenia, w którym co najmniej trzy osoby występują zarówno jako atakujący i atakowani.
Tak, wystarczy, że uczestników jest co najmniej trzech i nie da się wśród nich wskazać jednoznacznie obrońców i agresorów. Pobicie ma miejsce wtedy, gdy co najmniej dwie osoby atakują jedną lub więcej osób. Definicja została określona przez Sąd Najwyższy.
Sąd Najwyższy stwierdził, że konstrukcja udziału w bójce polega na tym, że każdy jej uczestnik jest jednocześnie atakującym i atakowanym.
Pobicie zaś jest pojęciem przeciwstawnym konstrukcji bójki, gdyż oznacza czynną napaść dwóch lub więcej osób na jedną osobę albo grupy osób na inne osoby, przy czym w tym ostatnim wypadku cechą charakterystyczną jest przewaga osób napadających nad napadniętym [Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 23 grudnia 1971 r. IV KR 194/71]
Bójka a obrona konieczna
Przestępstwo udziału w bójce lub pobiciu zostało zdefiniowane w celu ochrony ludzi przed zagrożeniem dla ich życia lub zdrowia.
Dlatego w odróżnieniu od przestępstw zabójstwa czy spowodowania uszkodzenia ciała, do przestępstwa z art. 158 kk dochodzi już wtedy, gdy powstanie zagrożenie, a nie dopiero kiedy komuś coś się stanie.
Obrona konieczna
Mam złą wiadomość…
W przypadku przestępstwa udziału w bójce lub pobiciu nie można powoływać się na działanie w obronie koniecznej.
Kiedy można powołać się na obronę?
Obrona konieczna dotyczy sytuacji, gdy osoba broni się przed napastnikiem odpierając bezpośredni atak na „dobro chronione prawem”. Czyli mówimy o życiu, zdrowiu i własności.
Pamiętajmy, iż zamach musi być bezprawny, bezpośredni i realny. Co znaczy realny? Nie może być to potencjalny lub spodziewany. Obronę konieczną reguluje art. 25 kk.
Dla przykładu. Włączenie się w bójkę, by ratować jednego z jej uczestników nie jest obroną konieczną. To nie jest moje zdanie. To jest zdanie Sądu Najwyższego.
Jedynie dołączenie do bójki, by ją całkowicie przerwać może być uznane za działanie w obronie koniecznej, a zatem nie będzie ono przestępstwem. Każdą sytuację trzeba analizować indywidualnie!
Kiedy Sąd może zaostrzyć karę?
Polskie prawo przewiduje zaostrzoną odpowiedzialność dla osób, które uczestnicząc w bójce lub pobiciu używają broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu.