Spis Treści
Groźby – art. 190 kk
Co mi grozi? Czy mogę zakładać sprawę za groźby? Jak to jest z tymi groźbami? Pytanie – jaki jest stan faktyczny sprawy? Czy są dowody, czy podejrzany się przyznał?
Przestępstwo wskazane w art.190 kk polega na grożeniu innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę albo szkodę osoby jej najbliższej.
Przestępstwo groźby karalnej – kiedy?
Przestępstwo groźby karalnej – konieczne jest wystąpienie skutku w postaci wzbudzenia w zagrożonym uzasadnionej obawy, że groźba będzie spełniona.
Jest to słowo klucz – czy taka obawa była, czy też jej nie było. Jeżeli ktoś nie traktował tych gróźb poważnie, nie ma szans na przestępstwo. Nie ma przesłanek.
A więc osoba, do której takie groźby były kierowane faktycznie musiała się tego obawiać.
Dla bytu przestępstwa z art. 190 § 1 k.k. wystarczy wykazać, iż groźba subiektywnie (w odbiorze zagrożonego) wywołała obawę spełnienia i zweryfikować obiektywnie.(przez sąd), czy zagrożony istotnie mógł w danych okolicznościach w ten sposób groźbę odebrać (tak SA w Krakowie w wyroku z dn. 04 lipca 2002r. II AKa 163/2002, KZS 2002/7-8/44).
Jak jest w Sądzie?
Sąd bada czy Oskarżony w pełni zdawał sobie sprawę z wypowiadanych przez siebie słów.
Czy można powołać się na emocje? Nie.
Takiego zachowania oskarżonego nie usprawiedliwia działanie pod wpływem nerwów i emocji, albowiem nawet znajdując się w takim stanie oskarżony nie pozostawał bez wyboru, gdyż mógł zakończyć rozmowę telefoniczną i kontynuować ją po uspokojeniu się.
Jak złagodzić wyrok?
Za okoliczności łagodzące uznaje się przyznanie się oskarżonego do winy oraz ostatecznie złożenie na rozprawie wniosku o dobrowolnym poddaniu się karze.
Taka postawa procesowa oskarżonego oznaczała, że zdobył się on na krytyczną ocenę swego dotychczasowego zachowania wobec pokrzywdzonych.
Przestępstwo groźby karalnej może być popełnione wyłącznie umyślnie.
Groźba karalna może być wyrażona w każdy sposób tj. przez telefon, w formie sms, słowem, pismem, gestem itp.
Co do zasady zgodnie z art. 190 kk groźba karalna zagrożona jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.
Jak brzmi przepis – Artykuł 190 kodeksu karnego
§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Jakie wyroki w praktyce?
Dla przykładu Sąd wymierza karę czterech miesięcy pozbawienia wolności, której wykonanie zawieszono na okres próby wynoszący dwa lata.
Przeczytaj więcej: