Spis Treści
Art. 158 kk – Zostałeś oskarżony o udział w bójce?
Tak – udział w bójce z art. 158 kk to jedno z przestępstw. Czy dwie osoby to bójka? Nie! Bójka toczy się pomiędzy co najmniej trzema osobami. I ważne – obie strony jednocześnie atakują i bronią się.
Bójka czy pobicie – czyli za co kara
Pamiętajmy, karany jest już sam udział w bójce.
Przestępstwo udziału w bójce jest w pewnym sensie rodzajem odpowiedzialności zbiorowej. Dla skazania z art. 158 kk nie jest konieczne udowodnienie, kto faktycznie zadawał ciosy, które spowodowały konkretne obrażenia.
Art. 158 kk
Skutkiem przestępstwa jest narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienia skutku określonego w art.156 § 1 kk lub w art.157 § 1 kk.
Dla przykładu opiszę sytuację.
Zajście nie miało łagodnego przebiegu, doszło do złamania kości nosa (naruszenie czynności narządów jej ciała na okres poniżej dni 7).
Stwierdzone obrażenia, w powiązaniu ze sposobem działania bijących (zadawanie ciosów po głowie oraz twarzy, przewrócenie na podłoże i szarpanie za włosy).
Z doświadczenia wynika, że złamanie kości nosa z przemieszczeniem jest oceniane jako średni uszczerbek na zdrowiu.
Co wtedy grozi?
Dla przykładu wyrok:
- wymierzono jej karę 3 miesięcy pozbawienia wolności;
- wykonanie orzeczonej wobec oskarżonego/ej kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszono na okres 2 lat próby.
Podstawowy typ przestępstwa zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat trzech, zaś ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierci, zagrożenie karą jest znacznie większe – nawet 10 lat.
Obrona konieczna?
Pamiętajmy, nie ma w bójce czegoś takiego w bójce jak obrona konieczna.
Osoba biorąca udział w bójce, albo starająca się pomóc jednej ze stron nie może powoływać się na działanie w obronie koniecznej.
Artykuł 158 kodeksu karnego
§1. Kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§2. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§3. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Przeczytaj więcej: