odroczenie wykonywania kary
blog

Kiedy możliwe jest odroczenie wykonywania kary?

Kiedy możliwe jest odroczenie wykonywania kary

Często zastanawiamy się czy możliwe jest odroczenie wykonywania kary pozbawienia wolności? Przede wszystkim można się o to ubiegać, kiedy skazany nie rozpoczął jeszcze odbywania kary. Jest to bardzo ważne.

Odroczenie wykonania kary – 3 sytuacje

Zwróćmy uwagę na artykuł 151 kkw.

Niniejszy przepis przewiduje fakultatywne odroczenie wykonywania kary pozbawienia wolności w trzech sytuacjach. W pierwszej sytuacji mówimy o tym, kiedy wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. Inna okoliczność to, gdy liczba osadzonych w zakładzie karnym lub w aresztach śledczych przekracza w skali roku ogólną pojemność tych zakładów. Inna sytuacja określona w tym przepisie, a mianowicie w punkcie trzecim – jest w okresie ciąży lub w okresie trzech lat po urodzeniu dziecka lub jeżeli skazany samotnie sprawuje opiekę nad dzieckiem.

odroczenie wykonywania kary

System dozoru elektronicznego

Pamiętajmy również, iż jest coś takiego jak odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego. Należy zauważyć, że w sytuacji, gdy kara nie przekracza roku, udzielenie zezwolenia na odbywanie jej w systemie jest dla skazanego zdecydowanie korzystniejsze niż osadzenie. Dlatego w mojej ocenie jako adwokat zajmujący się sprawami karnymi warto w pierwszej kolejności właśnie zastanowić się nad dozorem elektronicznym. Pamiętajmy, iż w mojej ocenie odroczenie wykonywania kary to tylko przedłużanie, które odwleka ten moment. Wobec tego w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad dozorem elektronicznym.

Jak przekonać sąd?

Jeżeli natomiast jesteś przekonany o tym, iż twoim celem jest odroczenie wykonywania kary, to postaram ci się wyjaśnić, co zrobić, żeby uzyskać pozytywne rozstrzygnięcie. Jakie mogą być podstawy do tego, aby przekonać sąd? Kilka przykładów: np. choroba członka rodziny, który wymaga opieki, np. choroba dziecka, która powoduje, iż boisz się o życie i zdrowie dziecka (z tym też prosisz, aby móc być przy dziecku), konieczność wykonywania pilnych prac ogrodniczych – np. jesteś rolnikiem i potrzebujesz zebrać plony, pozostawienie rodziny bez środków do życia, konieczność podjęcia spraw zawodowych, albowiem spowoduje to ciężki dla ciebie skutek, w szczególności finansowy, jeżeli czegoś nie dopilnujesz, zdarzenie losowe, wiek, kalectwo.

Nie ma katalogu, w którym jest określone, co to znaczy „zbyt ciężkie skutki”. Dlatego też zawsze tę sytuację rozpatruje się indywidualnie. Orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych wskazuje jednokrotnie, iż wszystko zależy od sytuacji. Zatem trzeba zawsze pokazać konkretną sytuację i wówczas sąd podejmie odpowiednią decyzję w przedmiocie odroczenia wykonywania kary.

Pamiętajmy, iż odroczenie wykonywania kary ma charakter wyjątku od zasady, wobec czego uzasadnienie naprawdę musi być bardzo solidne.

Pamiętajmy również, iż osadzenie i przebywanie w zakładzie karnym jest zawsze uciążliwe dla rodziny i wywołuje pewne negatywne następstwa w życiu osobistym zawodowym i rodzinnym. Samo uzasadnienie, że coś chcemy, albowiem nasza sytuacja rodzinna tego wymaga, jest niewystarczające. Musimy mieć naprawdę mocne argumenty.

Kiedy sąd może się nie zgodzić?

Przejrzałam bardzo dużo orzecznictwa i przeanalizowałam, w których sytuacjach sądy jednak zgadzają się, a w jakich nie. Kilka przykładów, w których sądy dopatrzyły się braku podstaw do odroczenia wykonywania kary i odmówiły odroczenia wykonywania kary: np. przeprowadzenie rozwodu, potrzebuję pieniędzy na kaucję, muszę opiekować się babką, ojciec zachorował, nie mam na spłatę kredytu.

Niestety w takich sytuacjach sąd powziął wątpliwości co do faktycznych podstaw, albowiem pamiętajmy, iż odroczenie wykonywania kary to wyjątek, wobec czego, jeżeli chcemy odroczenia wykonywania kary, musimy znaleźć odpowiednią argumentację, dzięki której przekonamy sąd, że faktycznie znaleźliśmy się w sytuacji życiowej, która przemawia za tym, aby kara została jednak odroczona.

Aby uzyskać odroczenie, należy złożyć wniosek (osobiście lub przez adwokata) do sądu, który wydal wyrok w I instancji.

 

Przeczytaj więcej:

Adwokat sprawa karna🕙🕙🕙

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń